| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Conveyor Pizza Oven |
| Dimensions | W1440mm x D950mm x H575mm |
| Cooking Dimensions | W740mm x D950mm x H850mm |
| United Type | Freestanding |
| Pizza Output Per Hour | 50 x 12" |
| Belt Width | 45cm |
| Temperature Range | 400c |
| Electric Installation Required | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase |
| Power | 9.8kw |
| Warranty | 2 Years Part & Labour |
Blue Seal
Blue Seal Evolution TLV45 Conveyor Pizza Oven 9.8kw
Blue Seal Evolution TLV45 Conveyor Pizza Oven 9.8kw
Regular price
£6,799.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£6,799.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:TLV45Touch
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Blue Seal Evolution TLV45 Conveyor Pizza Oven 9.8kw - the go-to solution for baking in busy kitchens. With strong stainless steel construction, the TLV45 conveyor oven is made for durability and easy cleaning.
It's all about efficiency and performance, with a 45cm wide conveyor belt which moves your dishes through the oven, ensuring even, consistent cooking every time - perfect for baking pizzas or reheating pre-cooked dishes.
The TLV45 is easy to use and has adjustable belt speeds and temperatures so you can get your food cooked just right. It's compact enough to fit into smaller spaced, whilst still being able to handle high volumes of food - up to 50 pizzas per hour if required.
Electric Conveyor Pizza Oven with forced air ventilation, 45cm belt
It's all about efficiency and performance, with a 45cm wide conveyor belt which moves your dishes through the oven, ensuring even, consistent cooking every time - perfect for baking pizzas or reheating pre-cooked dishes.
The TLV45 is easy to use and has adjustable belt speeds and temperatures so you can get your food cooked just right. It's compact enough to fit into smaller spaced, whilst still being able to handle high volumes of food - up to 50 pizzas per hour if required.
Electric Conveyor Pizza Oven with forced air ventilation, 45cm belt
Couldn't load pickup availability

| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Conveyor Pizza Oven |
| Dimensions | W1440mm x D950mm x H575mm |
| Cooking Dimensions | W740mm x D950mm x H850mm |
| United Type | Freestanding |
| Pizza Output Per Hour | 50 x 12" |
| Belt Width | 45cm |
| Temperature Range | 400c |
| Electric Installation Required | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase |
| Power | 9.8kw |
| Warranty | 2 Years Part & Labour |