| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Countertop Induction Cooktop |
| Dimensions | W450mm x D812mm x H355mm |
| United Type | Countertop |
| Control | Manual Controls |
| Feature | On Pan Detection |
| Electric Element | 1 |
| Cooking Area | 270mm |
| Electric Installation Required | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase |
| Power | 5kw |
| Warranty | 2 Years Part & Labour |
Blue Seal
Blue Seal IN512F-B Evolution Countertop Two Full Zone Induction Cooktop 450mm
Blue Seal IN512F-B Evolution Countertop Two Full Zone Induction Cooktop 450mm
Regular price
£4,945.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£4,945.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:IN512F-B
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Blue Seal IN512F-B Evolution Countertop Two Full Zone Induction Cooktop 450mm is the ideal piece of kit where fast, efficient cooking is required. The unit's 10kW full area induction plate provides instant heat to the pan without any wasted energy or heat into the kitchen. Resulting in a more comfortable and efficient kitchen. In terms of use, the unit's 6mm toughened glass cook-top is built to withstand and any all abuse thrown at it. And come clean down, the unit simply wipes clean. Resulting in more time saved and spent on other tasks.
- 6mm thick toughened ceramic glass.
-
2 x Full zone 10kW induction plate.
- Large easy to use control knob with granular power control.
- On-pan detection & Error indicator lights.
- 170mm Rear splashback.
- Heavy duty 304 grade stainless steel construction.
- Heavy duty height adjustable feet. (80-105mm)
- Available on bench legs as standard. (Leg stand & cabinet base also available)
- Easy cleaning and maintenance.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Countertop Induction Cooktop |
| Dimensions | W450mm x D812mm x H355mm |
| United Type | Countertop |
| Control | Manual Controls |
| Feature | On Pan Detection |
| Electric Element | 1 |
| Cooking Area | 270mm |
| Electric Installation Required | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase |
| Power | 5kw |
| Warranty | 2 Years Part & Labour |