| Brand | Cambro |
| Product Type | Gastronorm Tray Trolley |
| Dimensions | W438mm x D730mm H1707mm |
| Tiers | 18 |
| Tray Size | 1/1GN |
| Tier Depth | 65mm |
| Temperature Range | -40c/+200c |
| Castors | Yes |
| Material | Polycarbonate & Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
Cambro
Cambro 1/1 Gastronorm 18 Tier Food Trolley
Cambro 1/1 Gastronorm 18 Tier Food Trolley
Regular price
£399.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£399.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:UGNPR11F18480
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Cambro 1/1 Gastronorm 18 Tier Food Trolley were designed to revolutionise
your kitchen’s workflow. Constructed with state-of-the-art composite material, stronger than steel but without the failing weld points, rust and corrosion the Cambro GN trolley performs consistently in the most demanding kitchens.
- This sleek design presents well front or back-of-house, carrying standard GN food pans.
- Easy to clean and resistant to food acids or harsh chemicals. No sharp corners to collect hard-to-clean food residue and grease.
- Fully accessible with end or side load design, no middle crossbar means no unobstructed access to contents.
- Use in kitchen, freezer or cooler. Hold hot pans from oven up to 200°C.
- Transport on or off-premise.
- Ships knock-down to reduce cost and storage.
- Lifetime warranty against rust and corrosion.
- Total weight capacity - 45 kg per rail set.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Cambro |
| Product Type | Gastronorm Tray Trolley |
| Dimensions | W438mm x D730mm H1707mm |
| Tiers | 18 |
| Tray Size | 1/1GN |
| Tier Depth | 65mm |
| Temperature Range | -40c/+200c |
| Castors | Yes |
| Material | Polycarbonate & Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |