| Brand | Intervin Tefcold |
| Product Type | Upright Single Door Fridge |
| Dimensions | W600mm x D615mm x H1855mm |
| Internal | W510mm x D485mm x H1620mm |
| Energy Rating | A |
| Capacity | 361 Litres |
| Temperature Range | -2c / +8c |
| Doors | 1 |
| Shelves | 4 |
| Castors | Yes (2 Rollers) |
| Material | ABS |
| Power Type | Electric |
| Electrical Phasing | Single Phase- 13amp |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
Interlevin Tefcold
Tefcold UR400W1 White Upright Single Door Fridge 361 Litres
Tefcold UR400W1 White Upright Single Door Fridge 361 Litres
Regular price
£705.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£705.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:UR400W1
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Tefcold UR400W1 White Upright Single Door Fridge 361 Litres is a larger commercial fridge that works well in cafes, restaurants and supermarkets. The cabinet comes in either standard white or stainless steel and accepts 2/1 Gastronorm shelves/pans (not provided). Shelves are fully adjustable to suit your stock requirements. Door gaskets are replaceable and this commercial fridge comes with rear rollers and adjustable feet for easy placement. The door comes with a lock and the range is cooled with an intelligent fan assisted cooling system.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Intervin Tefcold |
| Product Type | Upright Single Door Fridge |
| Dimensions | W600mm x D615mm x H1855mm |
| Internal | W510mm x D485mm x H1620mm |
| Energy Rating | A |
| Capacity | 361 Litres |
| Temperature Range | -2c / +8c |
| Doors | 1 |
| Shelves | 4 |
| Castors | Yes (2 Rollers) |
| Material | ABS |
| Power Type | Electric |
| Electrical Phasing | Single Phase- 13amp |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |