| Brand | True Refrigeration |
| Product Type | Undercounter Bar Fridge |
| Capacity | 440 Litres |
| Dimensions | W1321mm x D631mm x H881mm |
| Temperature Range | +0.5c - +3.3c |
| Operating Temperature | 40c |
| Door Type | Solid Doors |
| Doors | 2 (Reversible) |
| Defrost | Auto |
| Shelves | 6 (Supplied) |
| Shelve Dimensions | L450mm x D458mm |
| Colour | Silver |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Single Phase - 13amp |
| Castors | Optional (Additional Extra) |
| Warranty | 7 Years Parts & Labour |
True Refrigeration
True TBR52-RISZ1-L-S-SS-2 Stainless Steel Double Door Undercounter Fridge 480 Litres
True TBR52-RISZ1-L-S-SS-2 Stainless Steel Double Door Undercounter Fridge 480 Litres
Regular price
£3,899.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£3,899.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:TBR52-RISZ1-L-S-SS-2
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

This True TBR52-RISZ1-L-S-SS-2 Stainless Steel Double Door Undercounter Fridge 480 Litres boasts "Low-E", double pane thermal insulated Glass doors with white LED lighting that increases product visibility, making it easier for bartenders and waiting personnel to restock and grab specific drinks. The True TBR52 utilizes environmentally friendly R-290 hydrocarbon refrigerant built into a self-contained, capillary tube refrigeration system that maintains operational temperature during up to 40c ambient external temperatures. In addition, this True Back Bar Bottle Cooler uses RCU technology which allows for the reversing of the condenser fan motor, helping to keep the condenser coil clean and reduce the negative effects of a dirty coil. UL Rated for outdoor use such as patio bars or outdoor catering events where alcohol is being served. or outdoor catering events where alcohol is being served.
Couldn't load pickup availability

| Brand | True Refrigeration |
| Product Type | Undercounter Bar Fridge |
| Capacity | 440 Litres |
| Dimensions | W1321mm x D631mm x H881mm |
| Temperature Range | +0.5c - +3.3c |
| Operating Temperature | 40c |
| Door Type | Solid Doors |
| Doors | 2 (Reversible) |
| Defrost | Auto |
| Shelves | 6 (Supplied) |
| Shelve Dimensions | L450mm x D458mm |
| Colour | Silver |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Single Phase - 13amp |
| Castors | Optional (Additional Extra) |
| Warranty | 7 Years Parts & Labour |