| Brand | Smeg |
| Product Type | Kettle |
| Capacity | 1.7 Litres |
| Dimensions | W226mm x D171mm x H248mm |
| Cups Per Boil | 7 Cups |
| Feature | 100c Auto Cup Off Anti Sleep Feet |
| Power | 3000W |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Single Phase 13amps |
| Warranty | 5 Years |
SMEG
Smeg KLF03WHUK White Kettle 1.7 Litres
Smeg KLF03WHUK White Kettle 1.7 Litres
Regular price
£180.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£180.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:KLF03WHUK
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

Housed within a curvaceous stainless steel structure, the Smeg kettle reflects both interior and exterior beauty. Its 3kW concealed heating element and removable stainless steel limescale filter reduces the risk of limescale build-up forming and affecting the unrivalled performance. The 1.7 litre capacity provides the space for preparing up to 7 cups of boiled water, with a soft opening lid to assist with a simple refill. Keep a clear view to the contents inside with the water level indicator window, while the intelligent automatic shut off stops operation at 100C. The 360 swivel base features anti-slip feet to secure stability on the kitchen surface. The stainless steel structures are wrapped in a retro inspired red coating, for a combination of durable materials and timeless design.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Smeg |
| Product Type | Kettle |
| Capacity | 1.7 Litres |
| Dimensions | W226mm x D171mm x H248mm |
| Cups Per Boil | 7 Cups |
| Feature | 100c Auto Cup Off Anti Sleep Feet |
| Power | 3000W |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Single Phase 13amps |
| Warranty | 5 Years |