| Brand | Turbo Chef |
| Product Type | Conveyor Pizza Oven |
| Dimensions | W914mm x D805mm x H432mm |
| Cooking Chamber | 16" |
| Conveyor Belt | 48" |
| Temperature Range | 316c |
| Production Rate | 12" = 35 Pizzas Per Hour |
| Baking Times | 15 Seconds - 30 Minutes |
| Power Output | 7.5kw |
| Installation Required | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase - 30 amp Breaker |
| Warranty | 1 Year |
Turbo Chef
Turbo Chef HHC1618 Single Belt Conveyor Pizza Oven
Turbo Chef HHC1618 Single Belt Conveyor Pizza Oven
Regular price
£11,899.00
Inc Vat
Regular price
Sale price
£11,899.00
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:HHC1618
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

This commercial conveyor pizza oven uses TurboChef technology, the HHC1618 conveyor oven offers high-heat transfer rates, and its 16-inch cook chamber opening enables it to cook up to 35 12″ pizzas an hour. It uses independently-controlled top and bottom air impingement to ensure all food is cooked to perfection every time. This stackable oven is easy to clean, and its simple digital controls make it easy to use. When not in use, the oven has an idle mode for energy conservation.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Turbo Chef |
| Product Type | Conveyor Pizza Oven |
| Dimensions | W914mm x D805mm x H432mm |
| Cooking Chamber | 16" |
| Conveyor Belt | 48" |
| Temperature Range | 316c |
| Production Rate | 12" = 35 Pizzas Per Hour |
| Baking Times | 15 Seconds - 30 Minutes |
| Power Output | 7.5kw |
| Installation Required | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase - 30 amp Breaker |
| Warranty | 1 Year |