| Brand | Gram |
| Product Type | Counter Fridge |
| Dimensions | W1310mm x D700mm x H904mm |
| Capacity | 301 Litres |
| Net Use | 155 Litres |
| Energy Rating | A |
| Temperature Range | +2 to +12°C |
| Ambient Range | +40°C |
| Doors | 0 |
| Splashback | Yes |
| Range | Premier Counters 207 |
| Draws | 6 Draws |
| Castors | Yes |
| Plug In | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Single Phase-13amp |
| Warranty | 6 Years Parts & Labour |
Hoshizaki
Hoshizaki K 2 A 3D 3D C U 6 Draw 1/1GN Counter Fridge 301 Litres
Hoshizaki K 2 A 3D 3D C U 6 Draw 1/1GN Counter Fridge 301 Litres
Regular price
£3,659.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£3,659.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:211000044210
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.
The Hoshizaki K 2 A 3D 3D C U 6 Draw 1/1GN Counter Fridge 301 Litres with two doors and a flat worktop. Its net usable volume is 192 litres. The body height is 750 mm, and the shelf width is 325 mm. Premier counters and cabinets are designed to recover the inside temperature rapidly after each door is opened and defrosted.
The Premier range has a seamless kitchen design. Thanks to the smart front venting design, no airflow is required at the underneath, sides, or back of the unit, allowing seamless integration into your kitchen design. They also have easy maintenance, as the compartmentalised cooling unit is extractable. Other vital features are hygiene, cooling, and efficiency. The wide magnetic gaskets are removable for easy cleaning. The triple insulation area provides an effective seal, reducing escaping cold air for maximum efficiency.
The Premier range has a seamless kitchen design. Thanks to the smart front venting design, no airflow is required at the underneath, sides, or back of the unit, allowing seamless integration into your kitchen design. They also have easy maintenance, as the compartmentalised cooling unit is extractable. Other vital features are hygiene, cooling, and efficiency. The wide magnetic gaskets are removable for easy cleaning. The triple insulation area provides an effective seal, reducing escaping cold air for maximum efficiency.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Gram |
| Product Type | Counter Fridge |
| Dimensions | W1310mm x D700mm x H904mm |
| Capacity | 301 Litres |
| Net Use | 155 Litres |
| Energy Rating | A |
| Temperature Range | +2 to +12°C |
| Ambient Range | +40°C |
| Doors | 0 |
| Splashback | Yes |
| Range | Premier Counters 207 |
| Draws | 6 Draws |
| Castors | Yes |
| Plug In | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Single Phase-13amp |
| Warranty | 6 Years Parts & Labour |