| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Cooktops & Griddle |
| Dimensions | W1200mm x D812mm x H485mm |
| Model Type | Bench Model |
| Range | Evolution |
| Burners | 2 x 7kW |
| Griddle Burners | 3 x 6kw |
| Material | Stainless Steel |
| Castors | N/A |
| Power | 34 kw |
| Gas Installation Required | Yes |
| Power Type | Natural Gas Or LPG |
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |
Blue Seal
Blue Seal Evolution G518A-B Bench Model 2 Burner Gas Cooktop & Griddle 1200mm
Blue Seal Evolution G518A-B Bench Model 2 Burner Gas Cooktop & Griddle 1200mm
Regular price
£3,100.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£3,100.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:G518A-B-NG
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Blue Seal Evolution G518A-B Bench Model 2 Burner Gas Cooktop & Griddle 1200mm Is an essential time saving asset in the busy professional kitchen. The Blue Seal Evolution G518A-B 2 Burner Gas Cooktop & Griddle Bench Model 1200mm cooktop features two LPG or Natural gas powerful open hob burners alongside a sizable 1200mm wide steel griddle surface, all mounted on an incredibly robust and sturdy stand. With heavy duty design and construction throughout the unit, this durable commercial cooktop provides the perfect cooking surface for breakfast, lunch or dinner services.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Cooktops & Griddle |
| Dimensions | W1200mm x D812mm x H485mm |
| Model Type | Bench Model |
| Range | Evolution |
| Burners | 2 x 7kW |
| Griddle Burners | 3 x 6kw |
| Material | Stainless Steel |
| Castors | N/A |
| Power | 34 kw |
| Gas Installation Required | Yes |
| Power Type | Natural Gas Or LPG |
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |