| Brand | Falcon |
| Product Type | Bratt Pan |
| Dimension | W800mm x D900mm x D900mm |
| Capacity | 80 Litres |
| Range | F900 Series |
| Tilt Type | Manual Tilt |
| Plate Type | Half Smooth & Ribbed 18mm Plate |
| Thermostatically Controlled Range | 100°C to 300°C |
| Features | Integrated Water Faucet Counter-Balance Lid Easy Tilt System |
| Installation Required | Yes |
| Power Type | Electrical |
| Electric Type | 32A Three Phase |
| Power Rating | 9.9kW |
| Warranty | 2 Years Part & Labour |
Falcon
Falcon F900 Series E9881 Electric Manual Tilt Bratt Pan 80 Litres
Falcon F900 Series E9881 Electric Manual Tilt Bratt Pan 80 Litres
Regular price
£6,904.95
Inc Vat
Regular price
Sale price
£6,904.95
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:E9881
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Falcon F900 Series E9881 Electric Manual Tilt Bratt Pan 80 Litres is a high capacity versatile cooking solution for any high production kitchen. Any school, hospital or other similar large scale catering establishment would benefit from the power, performance and versatility offered by the Falcon F900 E9881 Electric Bratt Pan. Able to cook up to 80 litres of food per load, you can braise, boil, steam, stew, fry and more, then simply dispense using the manual tilting mechanism. Filling is also simple, thanks to the hand top-mounted water faucet. For further convenience the lid is counter-balanced, meaning it's easier to monitor the cooking process or add ingredients without the loss of excess heat from the pan.
All Falcon F900 freestanding appliances benefit from advanced DLS (Dynamic Link System) technology, allowing the units to be seamlessly linked with other F900 products, leaving no gaps between stations - the perfect opportunity to create the ideal cook line for your kitchen.
All Falcon F900 freestanding appliances benefit from advanced DLS (Dynamic Link System) technology, allowing the units to be seamlessly linked with other F900 products, leaving no gaps between stations - the perfect opportunity to create the ideal cook line for your kitchen.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Falcon |
| Product Type | Bratt Pan |
| Dimension | W800mm x D900mm x D900mm |
| Capacity | 80 Litres |
| Range | F900 Series |
| Tilt Type | Manual Tilt |
| Plate Type | Half Smooth & Ribbed 18mm Plate |
| Thermostatically Controlled Range | 100°C to 300°C |
| Features | Integrated Water Faucet Counter-Balance Lid Easy Tilt System |
| Installation Required | Yes |
| Power Type | Electrical |
| Electric Type | 32A Three Phase |
| Power Rating | 9.9kW |
| Warranty | 2 Years Part & Labour |