| Brand | FORNOFLEX |
| Product Type | Forni Neapolitan Pizza Oven |
| Chamber Diameter | 600mm l 800mm l 900mm |
| Product Height (mm) | Height 1950mm |
| Product Diameter | 1200mm l 1400mm l 1600mm |
| Range | Electric Flex |
| Pizza Cycle Time | 3 Minutes |
| Pizza Chamber | Rotating Oven Deck |
| Installation Required | Yes |
| Chamber Power Type | Electric |
| Chamber Controls | Electric |
| Electric Phase | Three Phase 220-240V Or Three Phase 380V |
| Warranty | 12 Months Parts Only |
FornoFlex
Forni Neapolitan Electric Rotating Artisan Pizza Oven
Forni Neapolitan Electric Rotating Artisan Pizza Oven
Regular price
£13,500.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£13,500.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:FFRE-1200MM
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Forni Neapolitan Electric Rotating Artisan Pizza Oven is a canvas to design your very own concept aligned to your restaurants visual concept. This professional commercial pizza oven is a masonry structured from raw materials that enables the oven to retain heat over a long period of time. This ensures your pizzas captures all it's flavours when being baked.
Brick by brick the oven takes shape becoming a unique piece that will become the strength of a pizzeria or bakery in Italy or anywhere in the world. There is a choice of static oven plates or the modern and most popular option being the rotary oven, perfect example of how tradition and innovation are able to merge into a single product, creating something unique.
Our oven chambers range from 1400mm-1700mm.
**21-30 Day Lead Time For Bespoke Orders- Stock Available For Units That Do Not Require Personalisation**EXCLUSIVE UK DISTRIBUTOR FOR FORNOFLEX
Couldn't load pickup availability

| Brand | FORNOFLEX |
| Product Type | Forni Neapolitan Pizza Oven |
| Chamber Diameter | 600mm l 800mm l 900mm |
| Product Height (mm) | Height 1950mm |
| Product Diameter | 1200mm l 1400mm l 1600mm |
| Range | Electric Flex |
| Pizza Cycle Time | 3 Minutes |
| Pizza Chamber | Rotating Oven Deck |
| Installation Required | Yes |
| Chamber Power Type | Electric |
| Chamber Controls | Electric |
| Electric Phase | Three Phase 220-240V Or Three Phase 380V |
| Warranty | 12 Months Parts Only |