| Brand | Foster |
| Product Type | Flexidraw Fridge / Freezer |
| Dimensions | W1100mm x D700mm x H600mm |
| Ambient Operating Temperature | 43c |
| Temperature Range | +1c / +4c -18c / -21c |
| Draw | 1 (1/1GN 150mm Depth) |
| Material | Stainless Steel |
| Castors | Yes |
| Plug In | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electrical Phasing | Single Phase-13amp |
| Range | Flexdrawer |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
Foster
Foster FFC3-1 FlexDrawer Counter 1 Drawer Fridge/Freezer 76 Litres
Foster FFC3-1 FlexDrawer Counter 1 Drawer Fridge/Freezer 76 Litres
Regular price
£2,770.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£2,770.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:35-203
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.
The Foster FFC3-1 FlexDrawer Counter 1 Drawer Fridge/Freezer 76 Litres is highly durable and ultra effective offering 1/1 GN capacity and can be easily switched from a fridge to a freezer. The FlexDrawer can be used as either a fridge or freezer, whilst also providing a sturdy base for heavy appliances such as griddles, hobs or chargrills.
With space for three full size (1/1) GN pans, there's plenty of capacity for your ingredients, which can be quickly accessed via the easy-slide drawer. The generously-sized 1.1 metre width gives you plenty of space for a typical countertop chargrill - meaning you can access steaks or other ingredients quickly without leaving the cooking station.
With space for three full size (1/1) GN pans, there's plenty of capacity for your ingredients, which can be quickly accessed via the easy-slide drawer. The generously-sized 1.1 metre width gives you plenty of space for a typical countertop chargrill - meaning you can access steaks or other ingredients quickly without leaving the cooking station.
- Dual Purpose: Fridge & Freezer Flexidraw Unit
- 2 Plug Sockets Required
- GN 1/1 Pan Capacity
- 150mm deep (not supplied): 3
- R290 refrigerant
- Energy Rating C
- 150mm 1/1GN (not supplied)
Couldn't load pickup availability

| Brand | Foster |
| Product Type | Flexidraw Fridge / Freezer |
| Dimensions | W1100mm x D700mm x H600mm |
| Ambient Operating Temperature | 43c |
| Temperature Range | +1c / +4c -18c / -21c |
| Draw | 1 (1/1GN 150mm Depth) |
| Material | Stainless Steel |
| Castors | Yes |
| Plug In | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electrical Phasing | Single Phase-13amp |
| Range | Flexdrawer |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |