| Brand | Karcher |
| Product Type | Dry & Wet Vacuum Cleaner |
| Dimensions | W360mm x D375mm x H645mm |
| Range | Classic |
| Feature | Dry & Wet Vacuum |
| Hose Length | 2.5m |
| Vacuum | 227 (mbar/KPa) |
| Container | Stainless Steel |
| Container Capacity | 30 Litres |
| Cable Length | 6.5 Metres |
| Air Flow | 59 l/s |
| Flow Rate | 500 - 1000 l/h |
| Drainage | Drain Hose |
| Current | 240v |
| Power Type | Electric |
| Power Supply | Single Phase- 13amp |
| Warranty | 1 Years Parts & Labour |
Karcher
Karcher NT 30/1 Me Classic Wet & Dry Vacuum Cleaner 30 Litres
Karcher NT 30/1 Me Classic Wet & Dry Vacuum Cleaner 30 Litres
Regular price
£145.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£145.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:14285720
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Karcher NT 30/1 Me Classic Wet & Dry Vacuum Cleaner 30 Litres is designed for moderate quantities of liquids, coarse dirt and dust: with a turbine power of 1,500 Watts and a 30-litre container capacity, the NT 30/1 Me Classic wet and dry vacuum cleaner is ideal for vacuuming all types of dirt. The NT Classic machine also scores highly with its tried-and-tested filter technology, Easy Service Concept and low maintenance and operating costs.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Karcher |
| Product Type | Dry & Wet Vacuum Cleaner |
| Dimensions | W360mm x D375mm x H645mm |
| Range | Classic |
| Feature | Dry & Wet Vacuum |
| Hose Length | 2.5m |
| Vacuum | 227 (mbar/KPa) |
| Container | Stainless Steel |
| Container Capacity | 30 Litres |
| Cable Length | 6.5 Metres |
| Air Flow | 59 l/s |
| Flow Rate | 500 - 1000 l/h |
| Drainage | Drain Hose |
| Current | 240v |
| Power Type | Electric |
| Power Supply | Single Phase- 13amp |
| Warranty | 1 Years Parts & Labour |