| Brand | Lincat |
| Product Type | Manual Tilt Bratt Pan |
| Dimensions | W800mm x D900mm x H970mm |
| Internal Dimensions | W698mm x D564mm x H200mm |
| Capacity | 81 Litres |
| Temperature Range | 45-295c |
| Material | Stainless Steel |
| BTU Per Hour | 68,250 |
| Power Type | Natural Gas |
| Gas Power | 20kw |
| Installation Required | Yes |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Item Details | Stock | Price | Quantity | Action |
|---|---|---|---|---|
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.0M
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.0M
|
In stock | £52.99 |
|
|
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.25M
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.25M
|
In stock | £86.99 |
|
|
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.5M
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.5M
|
In stock | £129.99 |
|
|
Dormont 3/4" Unbraided Gas Hose 1.0M
Dormont 3/4" Unbraided Gas Hose 1.0M
|
In stock | £85.99 |
|
|
Dormont 3/4" Unbraided Gas Hose 1.5M
Dormont 3/4" Unbraided Gas Hose 1.5M
|
In stock | £145.99 |
|
Lincat
Lincat Phoenix PHGBP80/N Free Standing Gas Bratt Pan 81L
Lincat Phoenix PHGBP80/N Free Standing Gas Bratt Pan 81L
Regular price
£3,927.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£3,927.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:PHGBP80/N
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Lincat Phoenix PHGBP80/N Free Standing Gas Bratt Pan 81 Litres solves cooking needs even at high temperatures. Tilting bratt pan designed to meet the daily needs of small and medium sized restaurants, the catering sector and centralised cooking centres.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Lincat |
| Product Type | Manual Tilt Bratt Pan |
| Dimensions | W800mm x D900mm x H970mm |
| Internal Dimensions | W698mm x D564mm x H200mm |
| Capacity | 81 Litres |
| Temperature Range | 45-295c |
| Material | Stainless Steel |
| BTU Per Hour | 68,250 |
| Power Type | Natural Gas |
| Gas Power | 20kw |
| Installation Required | Yes |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Item Details | Stock | Price | Quantity | Action |
|---|---|---|---|---|
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.0M
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.0M
|
In stock | £52.99 |
|
|
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.25M
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.25M
|
In stock | £86.99 |
|
|
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.5M
Caterequip 3/4" Unbraided Gas Hose 1.5M
|
In stock | £129.99 |
|
|
Dormont 3/4" Unbraided Gas Hose 1.0M
Dormont 3/4" Unbraided Gas Hose 1.0M
|
In stock | £85.99 |
|
|
Dormont 3/4" Unbraided Gas Hose 1.5M
Dormont 3/4" Unbraided Gas Hose 1.5M
|
In stock | £145.99 |
|