| Brand | Sammic |
| Product Type | Stick Blender |
| Model | XM-21 |
| Shaft Length | 250mm |
| Height | 514mm |
| Diameter | 82mm |
| Power | Single Phase- 250W |
| Speed | 1500-15000 RPM |
| Capacity | 12 Litres |
| Material | Stainless Steel |
| Colour | Black |
| Shaft | Fixed |
| Warranty | 2 Year Full Parts & Labour Warranty |
Sammic
Sammic XM-21 Hand Stick Blender 12 Litres
Sammic XM-21 Hand Stick Blender 12 Litres
Regular price
£210.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£210.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:3030748
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Sammic XM-21 Hand Stick Blender 12 Litres is a compact machine for continuous use with a professional Y-blade, made from tempered steel and with a long-duration cutting edge it's designed for carrying out different preparations without the need for add-on tools. As hand blender it's ideal for achieving the most subtle and delicate blending: airy consistencies, smooth purées, etc. The blade, the blade protector and the range of speeds available make it ideal for achieving anything from the most demanding blending to more delicate and airy emulsions, all in a fast and comfortable way and without the need for add-on tools. The whisk is ideal for whipping cream, preparing meringues, chantilly, mayonnaise, Genovese sauce, omelettes, crêpes, soufflés, etc. all in a fast and comfortable way and without the need for add-on tools.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Sammic |
| Product Type | Stick Blender |
| Model | XM-21 |
| Shaft Length | 250mm |
| Height | 514mm |
| Diameter | 82mm |
| Power | Single Phase- 250W |
| Speed | 1500-15000 RPM |
| Capacity | 12 Litres |
| Material | Stainless Steel |
| Colour | Black |
| Shaft | Fixed |
| Warranty | 2 Year Full Parts & Labour Warranty |