| Brand | Blue Seal |
| Capacity Metric | 120 ltr |
| Depth Metric | 812 mm |
| Electrical Phasing | Single Phase |
| Gas Installation Required | Yes |
| Height Metric | 1085 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Plug In | Yes |
| Plumbing Required | Yes |
| Power | 25 Kw |
| Power Type | Gas |
| Range | Evolution |
| Width Metric | 1200 mm |
| Warranty | 1 Years |
Blue Seal
Blue Seal Evolution G580-12 Manual Tilt Gas Bratt Pan 120 Litres
Blue Seal Evolution G580-12 Manual Tilt Gas Bratt Pan 120 Litres
Regular price
£7,559.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£7,559.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:G580-12-NG
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Blue Seal Evolution G580-12 Manual Tilt Gas Bratt Pan 120 Litres is a true workhorse of the busy professional kitchen. Made from heavy gauge 304 stainless steel, this 120 litre bratt pan offers exceptional versatility and superb performance. Able to braise, boil, steam, poach, stew, roast and fry, this bratt pan allows huge amounts of food to be cooked and is perfect for mass catering establishments such as schools, hotels, hospitals and canteens. This model features a manual tilt mechanism to assist portion control.
-
Manually operated tilting mechanism
-
120L full stainless steel pan with rounded corners
-
Heavy duty lid and hinge system
-
50 to 320 degC electric thermostatic burner control
-
Fully modular and designed to suite up with all other Blue Seal Evolution units
-
Foldaway handle on handwheel for manual pan tilt
-
Supplied with Natural and LP gas regulator
-
Mounted on legs with adjustable feet
Couldn't load pickup availability

| Brand | Blue Seal |
| Capacity Metric | 120 ltr |
| Depth Metric | 812 mm |
| Electrical Phasing | Single Phase |
| Gas Installation Required | Yes |
| Height Metric | 1085 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Plug In | Yes |
| Plumbing Required | Yes |
| Power | 25 Kw |
| Power Type | Gas |
| Range | Evolution |
| Width Metric | 1200 mm |
| Warranty | 1 Years |