| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Induction Cooktop |
| Dimensions | W900mm x D812mm x H525mm |
| Burners | 4 x 270mm |
| Control | Manual Controls |
| Model Type | Bench Model |
| Castors | No |
| Feature | Pan Detection Technology |
| Installation | Hard Wired |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase-20amp |
| Power | 4 x 3.5kw |
| Material | Stainless Steel / Ceramic Glass |
| Warranty | 1 Years Part & Labour |
Blue Seal
Blue Seal Evolution IN514R3-B Countertop 4 Round Zone Induction Hob 14kw
Blue Seal Evolution IN514R3-B Countertop 4 Round Zone Induction Hob 14kw
Regular price
£8,299.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£8,299.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:IN514R3-B
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

This Blue Seal Evolution IN514R3-B Countertop 4 Round Zone Induction Hob 14kw offers advance technology with automatic pan detection & convection range oven. Saving energy and reduces insurance premiums, this powerful blue seal induction ready.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Induction Cooktop |
| Dimensions | W900mm x D812mm x H525mm |
| Burners | 4 x 270mm |
| Control | Manual Controls |
| Model Type | Bench Model |
| Castors | No |
| Feature | Pan Detection Technology |
| Installation | Hard Wired |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase-20amp |
| Power | 4 x 3.5kw |
| Material | Stainless Steel / Ceramic Glass |
| Warranty | 1 Years Part & Labour |