| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Freestanding Induction Cooktop |
| Dimensions | W900mm x D812mm x H1085mm |
| Cooking Zones | 4 x 270mm |
| Control | Manual Controls |
| Model Type | Leg Stand |
| Feature | Pan Detection Technology |
| Material | Stainless Steel / 6mm Ceramic Glass |
| Installation Required | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase-20amp |
| Power | 4 x 3.5kw |
| Warranty | 2 Years Part & Labour |
Blue Seal
Blue Seal Evolution IN514R3-LS Freestanding Round 4 Zone Induction Hob 14kw
Blue Seal Evolution IN514R3-LS Freestanding Round 4 Zone Induction Hob 14kw
Regular price
£8,600.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£8,600.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:IN514R3-LS
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

This Blue Seal Evolution IN514R3-LS Freestanding Round 4 Zone Induction Hob 14kw offers advance technology with automatic pan detection & convection range oven. Saving energy and reduces insurance premiums, this powerful blue seal induction ready.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Blue Seal |
| Product Type | Freestanding Induction Cooktop |
| Dimensions | W900mm x D812mm x H1085mm |
| Cooking Zones | 4 x 270mm |
| Control | Manual Controls |
| Model Type | Leg Stand |
| Feature | Pan Detection Technology |
| Material | Stainless Steel / 6mm Ceramic Glass |
| Installation Required | Yes |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | Three Phase-20amp |
| Power | 4 x 3.5kw |
| Warranty | 2 Years Part & Labour |