| Brand | Falcon |
| Product Type | Bratt Pan |
| Dimensions | W800mm x D900mm x H900mm |
| Capacity | 80 Litres |
| Tilt Type | Manual Tilt |
| Thermostatically Controlled Range | 100°C to 300°C |
| Range | F900 Series |
| Features | Integrated Water Faucet Counter-Balance Lid Easy Tilt System |
| Installation Required | Yes |
| Power Type | Natural Gas Or LPG |
| Electrical Rating | 22kW |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
Falcon
Falcon F900 Series G9881 Gas Manual Tilt Bratt Pan 80 Litres
Falcon F900 Series G9881 Gas Manual Tilt Bratt Pan 80 Litres
Regular price
£6,905.95
Inc Vat
Regular price
Sale price
£6,905.95
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:G9881-NG
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Falcon F900 Series G9881 Gas Manual Tilt Bratt Pan 80 Litres is a high capacity versatile cooking solution for any high production kitchen. Whether you're bulk-boiling eggs, roasting potatoes, simmering Bolognese sauce or frying fish, the G9881 offers reliable performance and exceptional capacity. The 304 grade stainless steel pan with duplex base ensures maximum longevity, whilst the manual tilt mechanism helps you to decant food mess-free. The top mounted tap ensures convenient filling and cleaning. Available in either natural or propane gas versions.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Falcon |
| Product Type | Bratt Pan |
| Dimensions | W800mm x D900mm x H900mm |
| Capacity | 80 Litres |
| Tilt Type | Manual Tilt |
| Thermostatically Controlled Range | 100°C to 300°C |
| Range | F900 Series |
| Features | Integrated Water Faucet Counter-Balance Lid Easy Tilt System |
| Installation Required | Yes |
| Power Type | Natural Gas Or LPG |
| Electrical Rating | 22kW |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |