| Brand | Lincat |
| Product Type | Manual Tilt Bratt Pan |
| Dimensions | W800mm x D900mm x H970mm |
| Internal Dimensions | W698mm x D564mm x H200mm |
| Capacity | 81 Litres |
| Temperature Range | 45-295c |
| Material | Stainless Steel |
| BTU Per Hour | 68,250 |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | 3 Phase |
| Electric Power | 10kw |
| Installation Required | Yes |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
Lincat
Lincat Phoenix PHEBP80 Free Standing Electric Bratt Pan 81 Litres 10kw
Lincat Phoenix PHEBP80 Free Standing Electric Bratt Pan 81 Litres 10kw
Regular price
£3,925.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£3,925.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:PHEBP80
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

The Lincat Phoenix PHEBP80 Free Standing Electric Bratt Pan 81 Litres 10kw solves cooking needs even at high temperatures. Tilting bratt pan designed to meet the daily needs of small and medium sized restaurants, the catering sector and centralised cooking centres.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Lincat |
| Product Type | Manual Tilt Bratt Pan |
| Dimensions | W800mm x D900mm x H970mm |
| Internal Dimensions | W698mm x D564mm x H200mm |
| Capacity | 81 Litres |
| Temperature Range | 45-295c |
| Material | Stainless Steel |
| BTU Per Hour | 68,250 |
| Power Type | Electric |
| Electric Type | 3 Phase |
| Electric Power | 10kw |
| Installation Required | Yes |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |