| Brand | Sammic |
| Product Type | Deli Slicer |
| Product Dimensions | W540mm x D690mm x H500mm |
| Cutting Capacity | 200mm x 250mm |
| Slice Thickness | 0-14mm |
| Blade Diameter | 350mm |
| Carriage Run | 335mm |
| Driver Type | Gear Driven |
| Single Phase Power | 250W |
| Three Phase Power | 400W |
| Electric | Single Phase - Plug & Play Three Phase - Hard Wired |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 30kg |
| Warranty | 1 Years Parts & Labour |
Sammic
Sammic GGS-350 Commercial Deli Slicer Blade Diameter 350mm
Sammic GGS-350 Commercial Deli Slicer Blade Diameter 350mm
Regular price
£2,155.99
Inc Vat
Regular price
Sale price
£2,155.99
Inc Vat
Unit price
per
SKU:SKU:5051056
Translation missing: en.products.product.include_taxes
Shipping calculated at checkout.

This Sammic GGS-350 Commercial Deli Slicer Blade Diameter 350mm is a heavy duty Meat Slicer that is gear driven. Providing exceptional and quick results and suitable for all hospitality catering establishments. Cafes, pubs, butchers, restaurants, hotels and contract catering.
- Slicer fully made of high-polished aluminium protected against anodic oxidation.
- Professional slicer with ring, carriage lock and blade removal tool.
- High-powered ventilated motor.
- Decimal thickness adjustment from 0 to 14 mm.
- Plate mounted on self-lubricating bushings and bearings.
- Built-in precision sharpener.
- Luminous double on/off 24V switch.
- Safety print.
- Easy cleaning.
Couldn't load pickup availability

| Brand | Sammic |
| Product Type | Deli Slicer |
| Product Dimensions | W540mm x D690mm x H500mm |
| Cutting Capacity | 200mm x 250mm |
| Slice Thickness | 0-14mm |
| Blade Diameter | 350mm |
| Carriage Run | 335mm |
| Driver Type | Gear Driven |
| Single Phase Power | 250W |
| Three Phase Power | 400W |
| Electric | Single Phase - Plug & Play Three Phase - Hard Wired |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 30kg |
| Warranty | 1 Years Parts & Labour |